În prima etapă din Liga 3, ACS Mediaș a remizat sâmbătă, pe Stadionul Gaz Metan, scor 0-0 cu Unirea Alba Iulia.

Jocul de pe Stadionul Gaz Metan a fost unul echilibrat, cu puține ocazii de ambele părți, astfel că rezultatul final este unul echitabil. În prima repriză, gazdele au avut două ocazii mari. Oaspeții au avut și ei o șansă mare în finalul jocului.  În tribune au fost  circa 1000 de spectatori, sub așteptări, mai ales că, în urmă cu o lună, la barajul de promovare erau 5.000 de fani.
Venit la Mediaș în urmă cu doar o săptămână, antrenorul Mihai Ianc a debutat astfel pe banca echipei cu o remiză și cere timp pentru a forma o echipă.   ”Să rămânem realiști, suntem o echipă nou-promovată, cu medie de vârstă 19-20 de ani și am jucat cu o candidată la promovare, care are niște jucători cu multe sezoane la Liga 3 sau Liga 2, au calitate de pasă și parte fizică un pic peste noi. Eu cred că rezultatul e echitabil, rămân cu un gust amar pentru situațiile mari din prima repriză, dacă dăm gol acolo, s-ar putea să luăm cele trei puncte” a declarat Ianc.

”La Cugir nu va fi mai ușor”

Noul tehnician al ACS Mediaș spune că este nevoie de timp, pentru ca echipa și clubul să crească. ”Una peste alta, băieții au făcut un pas în față, trebuie să creștem corect, să punem cărămidă după cărămidă, să creștem din toate punctele de vedere, ca și club, valoare, experiență. Trebuie toată lumea să aștepte, să prind măcar trei săptămâni de pregătire ca să văd exact unde ne aflăm, din toate punctele de vedere. În patru zile  e greu să evaluezi un jucător tânăr. Am așteptat acest meci să văd pe unde suntem în jocurile oficiale, care nu-s amicale, se joacă pe puncte, presiune, agresivitate maximă.  O să văd meciul acasă de două ori, îmi formez o părere, apoi de luni începem să muncim, pentru că vineri jucăm la Cugir, unde nu va fi mai ușor decât primul meci” a spus Mihai Ianc.

Echipă de start ACS Mediaș: Blaga – Maxim, Avram, Țala, A. Vlad, A.Bîrsan, Hanzu, T. Man, Tineiu, C. Zamfir, Cîrstean. Antrenor Mihai Ianc.