Alexandra Hudea, medieșeanca pregătită de Vasile Ibășfălean a câștigat medalia de argint la Campionatul Balcanic de juniori desfășurat la Bar în Muntenegru.

Lotul României a obținut la această competiție 2 medalii de aur, 6 medalii de argint și 10 medalii de broz.
Una dintre cele 6 medalii de argint a fost obținută de reprezentanta României la proba de 3000 de metri. Este vorba de Alexandra Hudea din clasa a IX-a Științe Sociale, care a terminat concursul pe poziția a doua, cu un timp de 10 minute, 7 secunde și 50 de sutimi.
Prin medalia de argint obținută de Alexandra Hudea, sportiva din Mediaș a contribuit decisiv la clasarea naționalei României pe locul al 6-lea la această competiție atletică.