Baschetbaliștii sibieni au reușit o nouă victorie, în această seară, pe teren propriu, în compania celor de la BC Mureș Târgu Mureș, scor 91-59.

Scorul pe sferturi 31-19, 20-11, 27-14 și 13-15, iar sibienii se pregătesc de două noi partide pe teren propriu.

Partida a început  cu un moment de reculegere în memoria Majestății Sale Regele Mihai, iar jucătorii ambelor echipe au evoluat cu banderole negre  pe tot parcursul partidei.

Galben albaștri au avut o misiune mai puțin dificilă în această seară, în partida disputată pe teren propriu în compania echipei mureșene, care se confruntă cu mai multe probleme, inclusiv de natură medicală. Baschetbaliștii sibieni au avut o evoluție bună iar Dan Fleșeriu a putut să ofere minute pe parchet și jucătorilor tineri. La finalul meciului, acesta a declarat:

”A fost, din păcate, mai ușor decât sunt meciurile cu Mureșul, de obicei. Ei au jucat fără cei doi străini ai lor, care sunt accidentați, dar și fără jucătorul titular de U 23, accidentat și el, și nu mi-aș dori să fiu vreodată în pielea lor. Îmi pare rău pentru ei. Din punctul nostru de vedere, am încercat să rotim cât mai mult și să oferim minute tuturor jucătorilor. Am și reușit. Au fost momente bune de joc și sper că aufost și apreciate de public. Vom vedea dacă jucătorii care au primit astăzi mai multe minute de joc, decât de obicei, vor aprecia lucrul acesta și, în meciul următor vor juca mai bine. Legat de reușitele de 3 puncte, nu ne-am propus de la început acest lucru, dar la pauză, când am văzut că avem atât de multe, am încercat mai mult. Problema e că atunci când fugi după ceva anume, nu reușești. Poate că, dacă nu le spuneam nimic jucătorilor, reușeam să egalăm recordul de aruncări reușite de la 3 puncte, dar am fost destul de aproape ”, a spus antrenorul principal al BC CSU Sibiu, Dan Fleșeriu.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Radu Paliciuc 21p, Marcel Davis 16p, Lawrence Kinnard 11p, Monyea Pratt și Tyler  Laser câte 10p, Wilhelm Brosser 9p, Andrei Petică și Mirel Dragoste câte 6p iar Chris Cooper 2p.

BC CSU Sibiu va primi, săptămâna viitoare, vizita celor de la Politehnica Iași, miercuri, 20 decembrie, de la ora 19:00, iar vineri, 22 decembrie, a celor de la Dinamo București, tot de la ora 19:00.

Biletele pentru aceste partidese vor pune în vânzare exclusiv online, începând de sâmbătă, 16 decembrie, iar, în măsura în care vor mai fi disponibile, se vor comercializa și în ziua meciului, la caseria Sălii Transilvania.