Sursă foto: sportpictures.eu

Echipa de baschet a municipiului Mediaș a jucat sâmbătă, 19 ianuarie 2019, în deplasare pe terenul celor CSO Volutnari.

Partida a contat pentru prima etapă din Grupa Galbenă. CSM a pierdut la o diferență de 8 puncte, scor 105-97. Scorul pe sferturi a fost 24-18, 41-25, 15-28 și 25-26.

Gazdele au început bine jocul, însă CSM a revenit la jumătate primului sfert. CSO termină primul sfert cu un avantaj de 6 puncte. Al sfertul al doilea, CSO face un joc spectaculos. Gazdele au reușit să marcheze 41 de puncte, în timp ce CSM Mediaș a reușit să marcheze 25 de puncte. Scorul la pauză fiind 65-43.

După revenirea de la vestiare, CSM a reușit să recupereze 13 puncte intrând în sfertul decisiv cu o diferență de 9 puncte, scor 80-71. Sfertul patru a fost câștigat de către baschetbaliștii lui Mihai Popa, însă nu a fost destul pentru a bifa o victorie. Mediașul pierde primul meci din Grupa Galbenă la o diferență de 8 puncte.

Principalul marcator de la Mediaș a fost Milan Vulic cu 25 de puncte, urmat de Cornel Cioacătă care a marcat 16 puncte. Kareem Storey a reușit să marcheze 13 puncte, în timp ce Sajin Simovic a marcat 14 puncte.