FOTO © Mircea Rotaru

Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Popa și Dan Popa și-au adăugat în palmares o victorie importantă cu BC Atletic Constanța.

CSM Mediaș s-a impus pe teren propriu la o diferență de 6 puncte, scor 79-73. Scorul pe sferturi a fost 20-24, 26-18, 16-15 și 17-16.

Medieșenii au început cu stângul primul sfert al partidei, iar după cele 10 minute scurse echipa oaspete avea un avantaj de 4 puncte. Sfertul al doilea a fost câștigat de CSM la o diferență de 8 puncte. La pauză mare, scorul a fost 46-42.

După revenirea de la vestiare, jocul a devenit mult mai strâns. Echipa oaspete a încercat să preia avantajul, însă nu a îndeajuns pentru a învinge CSM Mediaș.Etapa viitoare, CSM Mediaș joacă pe teren propriu cu CSO Voluntari, pe data de 8 martie 2019.

Cel mai bun marcat al CSM-ului a fost Titus Nicoară care a marcat 23 de puncte, iar Simovic a reușit să ajute echipa cu 22 de puncte. Storey și-a adăugat în cont 13 puncte.