CSM Mediaș a jucat sâmbătă, 12 ianuarie 2019, în deplasare pe terenul celor de la CSO Voluntari, ultimul meci din prima fază a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Din păcate, elevii lui Mihai Popa nu au mai putut forța jocul în sfertul al treilea. După primele 10 minute de joc, scorul a fost 16-15. Sfertul al doilea a fost câștigat de elevii lui Mihai Popă, scor 17-20, însă în sfertul al treilea, medieșenii nu au mai controlat jocul deloc. Astfel, CSO Voluntari a făcut diferența, scor 31-14. Ultimul act al jocului, a fost câștigat de gazde, scor 26-20.

Echipa de baschet a municipiului Mediaș, CSM încheie prima fază a Ligii Naționale de Baschet masculin cu o înfrângere la o diferență de 21 de puncte, scor 90-69.

Cel mai bun marcator al Mediașului a fost Milan Vulic cu 17 puncte, urmat de Kareem Storey tot cu 17 puncte. Ştefan Sajin a reușit să marcheze 14 puncte.