Fanii japonezi au oferit un nou exemplu demn de urmat, în ciuda înfrângerii dureroase pe care echipa lor a suferit-o, luni seară, cu scorul de 3-2, contra Belgiei, în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

La finalul partidei, în care Japonia a condus cu scorul de 2-0, suporterii niponi au rămas ultimii pe stadion şi au strâns resturile rămase în sectoarele în care au stat. La fel au procedat şi după meciurile din faza grupelor.

În Japonia nu există coşuri de gunoi în oraşele mari. Niponii consideră nepoliticos ca altcineva să strângă resturile. Astfel, japonezii nu aruncă gunoaiele pe stradă, ci le pun în punguliţe, pe care le iau şi le aruncă acasă.

Nici jucătorii japonezi nu au fost mai prejos. La rândul lor, fotbaliştii au curăţat vestiarul şi au lăsat un bilet pe care scria „Mulţumim”.

Reprezentativa Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, luni, la Rostov, cu scorul de 3-2, selecţionata Japoniei. Belgienii au fost conduşi cu 2-0 şi au marcat golul victoriei în minutul 90+4.

Pentru Japonia au marcat Haraguchi ’48 şi Inui ’52, iar pentru Belgia au înscris Vertonghen ’69, Fellaini ’64 şi Chadli ’90+4. În sferturi, Belgia va juca împotriva Braziliei.