Luni, 20 noiembrie a.c, FC Hermannstadt a jucat pe trenul celor de la CS Mioveni într-un meci ce s-a disputat pentru etapa cu numărul 18 a ligii a doua. CS Mioveni și FC Hermannstadt s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Cele două echipe s-au intâlnit pentru prima oară în istorie, sibienii fiind nou-promovați în acest sezon în Liga a II-a.

Alexandru Pelici a început partida cu următorul prim-unsprezece: Căbuz, Stancu, Crișan, Stoica, Tătar, Boboc, Dumitru, Lupu, Rusu, Neagu și Blănaru.

Sibienii au început bine prima parte a jocului, minutul 5 Tătar fentează doi adversari în flancul stâng, trage la colţul lung, mingea loveşte bara, revine în teren şi apoi este respinsă. Câteva minute mai târziu, acţiune de contraatac a Hermannstadt-ului, Lupu pătrunde în careu pe dreapta, centrează din faţa lui Năstăsie şi Gugu plonjează la colţul scurt şi respinge în corner din faţa lui Sima. Mingea centrată din corner s-a dus în careul mic, acolo unde Sima a ratat întâlnirea cu balonul, însă nu a intervenit nimeni şi argeşenii au ieşit din defensivă.

În repriza secundă, FC Hermannstadt încercă să deschidă scorul însă fără succes. Combinaţie frumoasă în colţul stânga al careului Mioveniului, Neagu trage pe jos, însă pe lângă poarta lui Sima. Gazele încercă să deschisă scorul, Ayza pasează scurt în faţa careului pentru Neagoe, care preia cu dreptul, trece de Boboc şi trage cu stângul puţin pe lângă bara din dreapta lui Căbuz. Minutul 70 le-a aparținul sibienilor, Minge trimisă lung în faţă din propria jumătate de către Stancu, Rusu preia pe piept în faţa careului, cu spatele la poartă, şi pasează în stânga pentru Cosmin Neagu, care îşi face mingea în faţă, pătrunde şi şutează din 13 metri la colţul lung. Sima ratează intervenţia şi Hermannstadt deschide scorul. Trei minute mai târziu, CS Mioveni egalează prin golul lui Ionuț Mirzeanu.

Etapa viitoare, formația pregătită de către Alexandru Pelici va întâlni pe teren propriu Sportul Snagov. Partida este programată sâmbătă, 25 noiembrie 2017, de la ora 14:00.