Atleta Silvia Obrejan, legitimată la Clubul Sportiv Școlar Mediaș a obținut medalia de aur la un concurs organizat în Serbia.

Concursul s-a desfășurat la data de 15 februarie 2019, de ziua naţională a Serbiei. La această competiție au luat parte peste 250 de sportivi din Serbia, Bosnia-herţegovina și România.

România a fost reprezentată de o delegație formată din 4 sportivi condusă de către antrenorul Vasile Hermann. Printre cei 4 sportivi s-a aflat și Silvia Obrejan, elevă în clasa a IX-a la Liceul Teoretic Axente Server. Elevă din Mediaș a obținut medalia de aur la proba de 3000 de metri, la categoria ei de vârstă. Concurenta axentistă este la prima participare internațională iar rezultatul este mai mult decât meritoriu.