Gaz Metan Mediaș a jucat în acestă după-amiază pe teren propriu împotriva celor de la CSM Politehnica Iași. Medieșenii au pierdut în fața proprilor suporteri cu scorul de 0 – 2.

Tehnicianul Cristian Pustai a început partida cu Greab, Crețu, Trtovac, Zaharia, Buzean, Bic, Cristea, Munteanu, Eric, Petre și Buziuc.

Început promițător pentru elevii lui Pustai, încercând să deschidă scorul din primele minute.CSM Politehnica Iași deschide scorul prin Vasile Gheorghe după un penalty scos după fault-ul lui Zaharia, în minutul 43. La pauză, CSMS Iași intră la vestiare cu un avantaj în faza alb-negrilor.

La revenirea de la vestiare, medieșenii au încercat să reducă din diferență însă Grahovac a fost mereu la post.Cătălin Stefănescu extinde avantajul pentru Poli Iași la 0 – 2. După acestă victorie, CSM Politehnica Iași urcă pe prima poziție în clasamentul play-out-ului acumulând 25 de puncte, iar alb-negri coboară pe poziția a II-a în clasament.

Etapa viitoare, Gaz Metan Mediaș joacă în deplasare pe terenul celor de la Concordia Chiajna, partidă ce se va disputa luni, 10 aprilie 2017, ora 18:00.