Chindia Târgoviște s-a impus categoric în deplasarea de la Mediaș, scor 4-0, la capătul unei partide dominată autoritar.

Eric de Oliveira, jucător emblematic al clubului Gaz Metan, a dat lovitura de start a primei partide de duminică din Liga 1.

Chindia a fost echipa periculoasă în primele secvențe de joc, iar Chunchucov (4) a amenințat buturile cu o foarfecă. După ce a dominat categoric începutul de partidă, trupa lui Săndoi a deschis conturile la capătul primelor cinci minute de joc.

Andrei Șerban a fost blocat în primă fază de Grosz, însă acesta nu s-a mai putut opune și la a doua încercare a tânărului de 21 de ani, care a găsit drumul spre primul gol al confruntării. Gazdele nu au ripostat după ce dâmbovițenii au preluat frâiele partidei și tot vizitatorii au trecut pe lângă gol.

Dulca a finalizat cu latul pe lângă poarta lui Grosz, la o fază în care portarul medieșenilor nu a avut reacție.

Festival la poarta celor de la Gaz Metan

Oaspeții au continuat să atace la poarta Mediașului, iar Florea (34), cu capul, a dublat avantajul Chindiei. Același Florea a mărit ecartul trei minute mai târziu, înscriind cu latul, din cădere, în poarta goală.

Pericolul nu a fost îndepărtat, iar Chunchucov (42) a amenințat și el buturile, însă fără modificări pe tabelă. Florea (44) putea semna hattrick-ul, dar mingea expediată de acesta a depășit poarta, iar ultimul cuvânt al primei părți l-au avut cei de la Gaz Metan.

Avram a încercat în minutele de prelungiri să îl învingă pe Căbuz, dar Chindia a scăpat cu fața cu curată și ai intrat cu trei goluri avans la vestiare.

Chindia, primul meci în care marchează patru goluri în Liga 1

Tot Gaz Metan a fost echipa periculoasă și la întoarcerea de la cabine. Francisco Junior (48) și-a încercat șutul de la mijlocul terenului, dar mingea a trecut pe lângă poarta păzită de Căbuz.

Passaglia (61) a vrut să îl surprindă pe Grosz, dar acesta a fost la post și a prins fără emoții. În căutarea marcării unui nou gol, Popadiuc (67) a șutat din unghi, însă nu a reușit să îl surprindă pe goalkeeper-ul ardelenilor.

În cele din urmă, Gaz Metan nu a mai rezistat, iar Popadiuc (77) și-a pus și el numele pe lista marcatorilor, șutul său deviat învingându-l pe Grosz. Pițian (89) a vrut și el să puncteze, dar mingea expediată de acesta a depășit transeversala.

S-a terminat 4-0 pentru trupa lui Emil Săndoi, care bifează cea mai clară victorie a ei în Liga 1, în timp ce pentru Gaz Metan Mediaș agonia este prelungită și după acest meci, clubul de pe Târnave nemaicunoscând gustul succesului de opt etape.