Gaz Metan Mediaş a jucat sâmbătă, 17 martie 2018, de la ora 18:00 pe teren propriu împotriva celor de la Concordia Chiajna, într-un meci disputat pentru etapa cu numărul 2 din cadrul play-out-ului ligii întâi.

Gaz Metan Mediaș și-a adăugat în palmares a treia victorie din acest sezon competițional 2017/2018, scor 2-1.

Tehnicianul Cristian Pustai a început partidă cu Greab, Creţu, Constantin, Sokratis, Popovici, Cristea, Neagu, Diogo, Tîrcoveanu, Caiado şi Mario Rondon.

Alb-negri au reuşit să deschidă scorul în minutul 33 prin Diogo Joan după o greşeală în apărarea celor de la Concordia Chiajna. În prima parte a jocului medieșenii au avut ocazia de a marcat din nu însă mingea nu a nimerit cadrul porți. Oaspeții au încercat să reducă din diferență, însă Greab a fost mereu la post.

În a doua repriză a jocului, Andrei Prepeliță reduce din diferentă după o greșeală în apărarea Gazului Metan, Greab fiind ne poziționat corect. Mediașul lui Pustai a încercat să preia din nou conducerea însă fără succes. În minutul 90, Diogo Rosando marchează dintr-o lovitură de la 11 metri.

În etapa viitoare, Gaz Metan Mediaș va juca în deplasare la Voluntari. Meciul este programat pe data de 31 martie 2018.