Sursă foto: István Bertalan

Formația pregătită de Cristian Pustai, Gaz Metan Mediaș și-a adăugat în palmares o nouă victorie, scor 2-1 cu FC Botoșani.

În fața a câtorva zeci de suporteri prezenți la meci, Gaz Metan a început partidă cu Pleșca, Crețu, M. Constantin, Fytandis, Bușu, Rosado, Cristea, Olaru, Chamed, Ely și Rondon.

Medieșenii au deschis scorul în minutul 30 al partidei, după o gafă în apărarea Botoșaniului. Rondon duce echipa în avantaj, după o pasă venită de la Chamed. Egalarea a venit abia în minutul 62, după o ieșire greșită la ofsaid a apărării medieșeni. Axente reuşeşte egalarea la Mediaș. Cinci minute mai târziu, Marius Constantin execută o lovitură liberă perfectă, și-l lasă mască pe portartul oaspete, Alberto Cobrea.

În urma acestui rezultat, Gaz Metan este la a doua victorie consecutivă în play-out! Elevii lui Pustai acumulează 21 de puncte în clasamentul play-out-ului, şi sunt la două puncte distanţă de ultimul loc retrogradabil, ocupat de Concordia Chiajna.

Etapa viitoare, Gaz Metan Mediaș va juca la Mediaș împotriva celor de la Dinamo București, duminică 6 mai 2018, de la ora 18:00. Un meci ce se va disputa în prima etapă a returului din play-out-ul campionatului ligii întâi.