În etapa cu numărul doi a Ligii întâi Betano, Gaz Metan Mediaș a jucat luni după-masă pe terenul celor de la FC Voluntari.

Cele două echipe și-au împărțit punctele, scor 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză, iar repriză secundă a fost dominată în totalitate de Gaz Metan.

Cu Flavius Boroncoi pe bancă, primul unsprezece al alb-negrilor a fost format din Pleșca, Cristea, Bușu, M. Constantin, Crețu, Romeo, Olaru, Chamed, Fortes, Fofana și Diallo.

Gazdele deschid scorul după un corner bătut greșit de alb-negri în minutul 3. Laidouni a primit de la Belahmeur, a pătruns în careu, i-a retrimis lui Belahmeur, care a înscris cu şansă pentru 1-0. Mingea a fost deviată după o intervenţie eronată a lui Pleşca, astfel că balonul s-a scurs mai apoi în plasă. În minutul 18, medieșenii reușesc egalarea după un ce Fortes marchează cu capul dintr-o centrare venită de la Darius Olaru. În repriza secundă, alb-negri au încercat să marcheze din nou, însă fără succes. Oaspeții au dominat întreaga repriză secundă.

Gaz Metan Mediaș va juca următoarele două partide pe teren propriu. Pe data de 3 august, alb-negri primesc vizita celor de la Dinamo București, iar pe 11 august întâlnesc formația pregătită de Nicoale Dică, FCSB.