În cadrul etapei cu numărul 10 a Ligii întâi, Gaz Metan Mediaș a cedat în deplasarea de la FCSB, scor 4-0.

Tehnicianul Cristian Pustai a început partida prin Greab, De Vriese, Constatin, Khubutia, Voicu, Mitic, Danci, Bic, Curtean, Golubovic și Olaru.

FCSB a deschis scorul încă din minutul 13, De Amorim marcând de la aproximativ 10 metri dintr-o minge reprinsă de Greab. La câteva minute de la primul gol, Tănase a reluat cu capul, însă goalkeeper-ul Gazului Metan a reținut fără probleme. În prima repriză a confruntării a fost lipsită de ocazii importante de gol pentru formația pregătită de către Cristian Pustai.

În repriza secundă, Florin Tănasa a majorat avantajul roș-albaștilor, marcând din 6 metri după o centrare de la Popescu. În minutul 55, a venit și golul trei. Tănase reușind dubla cu un șut din afara careului. Dennis Man a marcat golul patru pentru echipa din capitală, Alexandru Greab a apărat o lovitură de la 11 metri, executată de Gnohere în minutul 89 al partidei.

În urma acestui rezultate, Gaz Metan Mediaș rămâne pe penultima poziție în clasamentul Ligii întâi cu 4 puncte. Joi, 21 septembrie 2017, de la ora 18:30, Gaz Metan întâlnețte pe teren propriu Astra Giurgiu.