Aproximativ jumătate de an mai este până la startul ediției 2018 a Jocurilor Internaționale ale Copiilor. Municipalitatea medieșeană a organizat prima întâlnire cu antrenorii cluburilor din Mediaș.

Sopul primei întâniri a fost de a alege cei mai buni sportivi, care să reprezinte municipiul Mediaș la ediția din anul curent a Jocurilor Internaționale ale Copiilor.

La ediția de anul trecut, tinerii sportivi din Mediaș au obținut rezultate foarte bune, la competiția care s-a desfășurat în Lituania, la Kaunas.

La atletism, în proba de 800 de metri, Iulia Mărginean a obținut medalia de aur. De asemenea, la ștafetă băieți – finala B, Levente Geller, Alin Loghin, Alexandru Oroian și Cristian Gorbea au ocupat locul 6.

Rezultate notabile au obținut și jucătorii de tenis de masă. La finala B, medieșenii au obținut rezultate foarte bune: Cristina Dumitrescu locul 1, Mădălina Moga locul 2, Andrei Pânzar locul 3, iar Alin Baltag s-a clasat în primii 8 concurenți.

Muncipiul de pe Târnava Mare a fost reprezentat și de către o echipă de baschet, formată din Sergiu Rareș Antal, Andrei Albu, Sebastian Bălășoiu și Alexandru Viorel Deac, care s-au clasat pe locul șapte în clasamentul general.

La jocurile Internaționale ale Copiilor, municipiul Mediaș participă încă din anul 1996. În fiecare an, sportivii din orașul Mediaș au avut rezultate notabile, obținând peste 40 de metalii. Municipiul Mediaș a găzduit ediția din anul 1999 a Jocurilor Internaționale ale Copiilor.