Sportiva pregătită de Vasile Ibășfălean, Alexandra Hudea a obținut medalia de aur în proba de 1.500 de metri în prima zi la etapa finală a Campionatului Național U18.

În prima zi de concurs, Denisa Cimpean a termiant cursa de 5.000 de metri pe locul 5, cu 20 de minute, 25 de secunde și 33 de sutimi, iar Varga Ciprian a încheiat cursa de 5.000 de metri pe locul 7 cu 17 minute, 26 de secunde și 14 sutimi.

Sportiva pregătită de Vasile Ibășfălean, Hudea Alexandra a luat medalia de aur în proba de 1.500 de metri cu 4 minute și 23 de secunde și 18 sutimi. Radu Alexandru a încheiat pe locul 16 proba de 1.500 de metri cu timpul de 5 minute, 16 secunde și 68 de sutimi.

Duminică, în cea de-a doua zi de concurs, Alexandra Hudea și Cimpean Denisa Alexia vor alerga în proba de 3.000 de metri. La băieți, în aceeași probă, va participa Varga Ciprian.

La proba de greutate, Anti George Adrian de la CSS Șoimii Sibiu va lupta pentru o poziție cât mai bună la Campionatul Național U18. Ibășfălean Mara de la CSS Mediaș va alerga în proba de 800 de metri, duminică 2 iulie.