Prima zi a lunii mai a adus un titlu național la atletism pentru Iulia Marginean .Este vorba de Campionatul Național de Seniori și Tineret sub 23 de ani, desfășurat pe stadionul „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu.

La acest concurs sportiva medieșeană a obținut o dublă performanță, încheind proba de 5000 de metri pe prima poziție a clasamentului, in 16 minute, 49 de secunde și 88 de sutimi. Acest rezultat i-a permis Iuliei să devină campioană națională la tineret dar in același timp i-a adus al treilea timp la seniori.Iulia a fost secondată indeaproape de Alexandra Hudea din clasa a IX-a Științe Sociale. Alexandra a terminat pe poziția a doua la tineret, cu 17 minute, 6 secunde și 78 de sutimi și cu al patrulea timp la seniori.

La masculin municipiul Mediaș a fost reprezentat de Ciprian Varga din clasa a X-a Instructor Sportiv. Sportivul nostru a participat la proba de 5000 de metri, pe care a incheiat-o cu timpul de 16 minute, 43 de secunde și 39 de sutimi.

Iulia Mărginean, Alexandra Hudea și Ciprian Varga sunt pregătiți de către antrenorii Vasile Hermann și Vasile Ibășfălean.