Gaz Metan Mediaș și CSM Politehnica Iași a fost meciul deschideri etapei cu numărul 15 din Liga 1. Medieșenii au pierdut din nou în fața proprilor suporteri, scor 0-2.

Tehnicianul Gazului Metan, Cristian Pustai a început partida cu Greab, Zderic, Sîrghi, Akaki, De Vriese, Neagu, Bic, Romeo, Manole, CHamed și Lokaj.

Alb-negri au încercat deschiderea scorului încă din primul minut, Nasser Chamed trage pe poartă dar nu reușește să înscrie pentru Gaz Metan. La doar câteva minute mai târziu, oaspeții incercă să marchez însă. Ionut Adrian și Platini nu au reușit să trimită mingea în plasă. CSM Politehnica Iași reușeste să deschidă scorul încă din minutul 37 al meciului, grație lui Pedro Mendes.

După revenirea de la vestiare la doar câteva minute de la fluierul de început, Fabian Lokaj trimite balonul pe poartă, dar fără rezultat. Medieșenii nu au avut nici o șansă în fața adversarului său, se mărește diferența. Jo tocami a făcut 0-2! La finalul meciului, Fabian Lokaj a văzut cartonașul roșu, după ce a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.
Etapa viitoare, Gaz Metan se va deplasa la Cluj, acolo unde pe data de 29 octombrie va juca împotriva celor de la CFR Cluj, partidă programată pentru ora 18:00