Echipa de baschet a municipiului Mediaș a jucat vineri seară, acasă, împotriva celor de la CSM Focșani.

Baschetbaliștii pregătiți de Mihai și Dan Popa și-au adăugat în palmares o nouă victorie, scor 93 – 87. Scorul pe sferturi a fost 27 – 24, 20 – 15, 21 – 24 și 25 – 24.

Medieșenii au început bine primul sfert al partidei. Evoluția bună a echipei din Mediaș a continuat și în sfertul doi al meciului, insă după pauză mare CSM Mediaș lucrurile s-au schimbat puțin. Fără poftă de joc, Mediașul a reușit să țină de avantaj, însă oaspeții au încercat să preia conducerea dar fără succes.

Elevii lui Mihai Popa au încheiat partida cu un avantaj de șase puncte, scor final 93 – 87. Cel mai bun marcator al CSM-ului a fost Jabob Gibson care a reușit să marcheze 24 de puncte, 6 recuperări și 5 pase desicive.

Etapa viitoare, Mediașul are o misiune împotriva Craiovei. CSM versus SCM ”U” Craiova se va disputa miercuri 5 februarie 2020.