Gaz Metan Mediaș a jucat sâmbătă, 3 februarie 2018, pe teren propriu împotriva celor de la FCSB. Alb-negri au cedat în fata celor de la FCSB, scor 1-2.

Tehnicianul Gazului Metan, Cristian Pustai a început partida cu Greab, Crețu, Constantin, Sîrghi, Popovici, Rosado, Gomes De Freitas, Caiado Dias, Chamed, Olaru și Rondon Ferenandez.

În prima parte a jocului, roș-albaștri au reușit deschiderea scorului în minutul 27 prin Budescu dintr-o lovitură de la 11 metri. Medieșenii au avut o ocazie mare după o lovitură liberă executată perfect, insă mingea a fost respinsă de către Andrei Vlad, iar Olaru trimite peste poarta. Oaspeții au intrat la vestiar în avantaj, scor 0-1.

În repriza secundă, Gaz Metan Mediaș a încercat egalarea însă fără succes. În minutul 62, Denis Alibec duce echipa în avantaj. Alb-negri au redus din diferență în minutul 80 prin Ionuț Neagu. Gazului Metan li s-au anulat un gol pe motiv de ofsaid pe finalul meciului.