Gaz Metan Mediaș a jucat luni, 28 mai 2018, ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon.

Mediașul și-a adăugat în palmares o victorie importantă, scor 3-0 cu Juventus București.

Tehnicianul Cristian Pustai a trimis în teren pe Pleșca, Crețu, Sîrghi, M. Constantin, Popovici, Cristea, Diogo Rosado, Caiado, Pîrvulescu, Olaru și Mario Rondon.

Gazul lui Pustai a reușit să deschidă scorul după 33 de minute din prima repriză a jocului după o centrare venită de la Diogo Rosodo, iar Marius Constantin trimite mingea în poartă cu capul.

Actul secund al jocului a fost în favoarea alb-negrilor, Mario Rondon mărește avantajul în minutul 66 al partidei. Gazul lui Pustai a arătat dorința de a rămâne și în sezonul viitor pe prima șcena a fotbalului românesc. Pe finalul reprizei secunde, medieșenii au încercat să mai mărească încă odată avantajul. Minutul 84 le-a aparținut gazdelor care au mai marcat odată, Mario Rondon reușeste dubla în partida cu Juventus.

Etapa viitoare, Gaz Metan Mediaș joacă ultimul meci din acest sezon în deplasare pe terenul celor de la FC Botoșani.