Arena Națională din București a găzduit duminică 27 mai 2018, finala Cupei României dintre FC Hermannstadt și CS Universitatea Craiova.

Pentru primadată după 36 de ani o echipă din eșalonul secund al fotbalului românesc a jucat o finală de Cupă. Aproximativ 8000 de sibieni au fost prezenți la București pentru a susține echipa din Sibiu.

La acestă finală de Cupa României au fost prezenți peste 33.000 de spectatori prezenți pe Național Arena. FC Hermanstadt a pierdut finala Cupei României cu scorul de 2-0.

Alexandru Pelici a început partida cu Căbuz, Coman, Crișan, Stoica, Tătar, Dîlbea, Boboc, Hergheligiu, Rusu, Petrescu și Blănaru.

Un meci foarte strâns pe Național Arena, însă minutul 29 le-a aparținut celor de la CS U Craiova. Gustavo a deschis scorul la prima ocazie de gol a oltenilor. După o preluarea în marginea careului, Brazilianul a șutat în diagonală, iar balonul a fost trimis în plasa laterală. O primă repriză în care prezența formației pregătite de către Alexandru Pelici a fost mai prezentă în ofensivă, însă oltenii au reușit să deschidă scorul la prima execuție periculoasă.

După primele 13 minute din actul secund al jocului, craiovenii au majorat avantajul. Dâlbea a greșit o pasă simplă la mijlocul terenului, iar Băluță a scăpat singur cu portarul sibienilor, Căbuz. Acesta a așteptat susținerea lui Mitriță, care trimite mingea în plasă cu mult calm din fața porții goale. Chiar și la 2-0 pentru Craiova, formația lui Pelici au luptat pentru fiecare minge. Minutul 77, o intevenție extraordinară din partea portarului Sibiului, Cătălin Căbuz. Oltenii pun mâna pe primul trofeu după o pauză de 25 de ani. Din minutul 1 și până la finalul meciului, elevii lui Alexandru Pelici au luptat la fiecare fază, și au făcut un joc frumos în fața miilor de spectatori.

Județul Sibiu a fost reprezentat de către FC Hermannstadt în finala Cupei României, chiar sibienii nu au putut să se reîntoarcă la Sibiu cu acest trofeu. În sezonul 2018-2019, FC Hermannstadt va debuta pe prima scenă a fotbalului românesc.

Să nu uităm faptul că FC Hermannstadt a trecut de patru echipe de primă ligă în acestă fază de Cupa României: FC Voluntari, Juventus București, FCSB și Gaz Metan Mediaș.