concurs de eseuri pentru liceeni inspirat de gândirea lui noica, kierkegaard și camus

Elevii de liceu din România și din diaspora sunt invitați să participe la un concurs de eseuri filosofice organizat de Domeniul Filosofie al Facultății de Litere – UTCN, Centrul Universitar Nord Baia Mare și Asociația Centrul de Filosofie și Antropologie. Competiția se adresează tuturor liceenilor, indiferent de profil, și încurajează originalitatea și gândirea critică.

Participanții pot alege să își dezvolte eseul pornind de la unul dintre cele trei citate semnate de filosofi renumiți, precum Constantin Noica, Søren Kierkegaard și Albert Camus. Citatele propuse includ reflecții asupra sensului vieții și a curajului de a acționa.

Organizatorii subliniază importanța creativității în elaborarea eseurilor și încurajează profesorii să își coordoneze elevii în acest demers. Toți participanții vor primi diplome, iar autorii eseurilor finaliste vor avea ocazia să participe la un workshop de filosofie, unde vor putea dezbate ideile din lucrările premiate. De asemenea, se vor acorda premii în bani și posibilitatea publicării materialelor selectate.

Juriul este format din cadre universitare și cercetători în domeniul filosofiei, iar concursul se desfășoară sub deviza „Sapere aude!” – Îndrăznește să știi, invitând elevii să își exprime ideile și să interacționeze cu temele fundamentale ale filosofiei.