În această seară la Mediaș, echipa de baschet a orașul a jucat împotriva celor de la CSO Voluntari, într-un meci din cadrul Cupei României.

Medieșenii s-au impus la o diferență de 17 puncte, scor 93-76. Scorul pe sferturi a fost: 19-21, 23-24, 25-20 și 26-11.

Formația pregătită de către Mihai Popa și Dan Popa a făcut un joc extra ordinar în fața publicului medieșean. Primele două sferturi au fost foarte strânse, fiind în favoarea echipei oaspete. Ultimele două sferturi ale jocului, CSM Mediaș a reușit să mărească diferența datorită și publicului care au încurajat echipă până la fluierul final.

La finalul jocului, antrenorul Mihai Popa a vorbit despre meciul câștigat cu CSO Voluntari, scor 93-76:
”Am vrut cu siguranţă să câștigăm acest meci, să obținem calificarea, am pregătit acest meci la victorie. Băieții s-au luptat remarcabil, toată lumea care a intrat pe teren au dat totul pentru a obține această calificare” a declarat Mihai Popă

Mihai Popa impresionat și de publicul medieșean prezent în Sala Sporturilor din Mediaș:
”Vreau să mulțumesc publicului care a venit în număr destul de mare și care ne-a încurajat pe toată durata meciului. Dorim să aducem cât mai multă lume la sală, să practicăm un baschet cât mai de calitate” a mai adăugat tehnicianul medieșean

Cel mai bun marcator al formației medieșene a fost Andrija Simovic cu 38 de puncte, 14 recuperări și o pasă decisivă, Stefan Sajin a reușit să marcheze 18 puncte, urmat de Milan Vulic cu 14 puncte și Titus Nicoară 10 puncte.

CSM Mediaș trece mai departe în fața Cupei României. În campionat, medieșenii joacă sâmbătă, 27 octombrie 2018, tot pe teren propriu cu CSO Voluntari.