Vineri seară, echipa de baschet pregătită de către Mihai Popa a jucat pe teren propriu, cu CSM Phoenix Galați.

CSM Mediaș pierde al doilea meci din grupa galbenă, scor 74-86.

Confruntarea dintre cele doua echipe s-a disputate pentru etapa cu numărul doi din grupa galbenă, faza a II-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

Primul sfert al partidei s-a incheiat la egalitate, scor 22-22. După o revenire spectaculoasă a celor de la CSM Mediaș.  Actul secund a fost câstigat de către echipa oaspete, scor 36-49. După revenirea de la vestiare, CSM Phoenix Galați s-a distantat in al treilea sfert, insă până la final, CSM Mediaș a reușit să revină pană la o diferență de 3 puncte, scor 60-63. Ultimul sfert al jocului a fost câștigat de către oaspeți. Medieșenii au avut mai multe greșeli personale, însă și greșelile arbitrilor s-au văzut pe final.

Etapa viitoare, CSM Mediaș va juca pe teren propriu împotriva celor de la CSA Steaua București.