Echipa de baschet a municipiului Mediaș a pierdut vineri seară pe teren propriu, cu CSM Phoenix Galați, scor 74-86.

Scorul pe sferturi a fost 22-22, 26-17, 15-21 și 23-14.

La finalul jocului, antrenorul secund Dan Popa s-a declarat nemulțumit de prestația echipai sale la jocurile de pe teren propriu

”Începem bine, avem sfertul 2 sau sfertul 3 în care cădem inexplicabim. Nu pot să-mi explic de ce și nu e bine. Suntem într-o situație în care avem echipe foarte bune cu care jucăm. Pe viitor trebuie să muncim mai mult la apărare, să avem dăruință mai multă. Trebuie să jucăm dur, să fim răi.. în sensul pozitiv la meciurile de acasă” a declarat Dan Popa după jocul pierdut cu CSU Phoenix Galați

Dan Popa a mai confirmat faptul că în următoarea perioadă nu vor mai fi aduși noi jucători

”Nu vom face nici o schimbare la nivelul lotului, obiectivul nostru este îndeplinit dar asta nu înseamnă că nu ne dorim mai mult. Vrem să forțăm, să vedem unde suntem și ce jucători confirmă pe mai departe” a adăugat Dan Popa la final

Principalul marcator la Mediașului a fost Sajin cu 23 de puncte. Kareem Rahman a reușit să ajute echipa cu 15 puncte, iar Simovic a marcat 13 puncte în partida cu Phoenix Galați.

Etapa viitoare, CSM Mediaș primește vizita celor de la CSA Steaua București.