Sursă foto: Baschet Mediaș

Miercuri, 26 septembrie 2018, a început noul sezon de baschet. În cursul zilei de astăzi au avut loc primele jocuri oficiale din Cupa Românei, atât în competiția masculină, cât și în cea feminină.

Duelurile sunt programate pe durata a trei zile, în perioadă 26 – 29 septembrie 2018.

În primul tur vor participa echipe din Grupa B și C a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Sistemul de joc se desfășoară după sistemul tur-retur.

Echipa de baschet a municipiului Mediaș a învins CSM Miercurea Ciuc, scor 94-78. Primele două sferturi le-au aparținut medieșenilor, primul sfert 25-23 iar la pauză mare CSM Mediaș a intrat la vestiar cu un avantaj de 10 puncte, scor 50-40.

Al treilea sfert medieșenii au jucat extrem de bine, însă în ultimul act al jocului CSM Mediaș nu a mai tras la fel de tare. Partidă fost câștigată de CSM Mediaș cu o diferență de 16 puncte, scor 94-78.

Milan Vulic a fost cel mai bun marcator în partidă cu CSM Miercurea Ciuc, a marcat 29 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive, Stefan Sajin a terminat partida cu 18 puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă. Andrei Simovic a ajutat echipa cu 15 puncte și 6 recuperări, iar căpitanul Dragoş Andrei și-a adăugat în cont 10 puncte, o singură recuperare și 7 pase decisive.

Returul turului 1 din Cupa României se va juca sâmbătă, 29 septembrie 2018, de la ora 19:00 în Sala Sporturilor din Mediaș.