Echipa de baschet a municipiului Mediaș a disputat două jocuri în mai puțin de 24 de ore.

CSM Mediaș a jucat vineri pe teren propriu cu CS Cuza Sport Brăila o restanță din campionat.

Baschetbaliștii medieșeni au învins fără nici o problemă Cuza Sport Brăila la o diferență de 117 puncte, scor 156-39. Scorul pe sferturi a fost 39-10, 35-13, 37-7 și 45-9.

Cel mai bun marcat al primului jocului de vineri, 7 decembrie 2018, a fost Adrija Simovic cu 26 de puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, Kareem Rahman Sean Storey cu 20 de puncte, iar Ştefan Sajin a reușit să marcheze 18 puncte.

Sâmbătă, 8 decembrie 2018, de la ora 12:00, tot în Sala Sporturilor din Mediaș au jucat un meci din etapa cu numărul 7 a Ligii Naționale de baschet masculin/Grupa Valorică B.

CSM a învins și în al doilea meci formația CS Cuza Sport Brăila, la o diferență de 81 de puncte, scor 127-46. Scorul pe sferturi a fost 32-12, 33-6, 32-0 și 10-19.

Medieșenii au început meciul bine, iar după primele 10 minute CSM avea un avantaj de 20 de puncte, scor 32-12. Până la pauză mare, elevii lui Mihai Popa au mărit avantajul la o diferență de 47 de puncte. CSM Mediaș continuă să lupte pentru fiecare minge și în sfertul al treilea, au ajuns la un avantaj de 70 de puncte, scor 97-27. Baschetbaliștii lui Mihai Popa au câștigat și ultimul sfert al meciului, scor final 127-46.

Principalul marcator al celor de la CSM a fost Radu Vrincian cu 18 puncte, urmat de Cornel Cioacată și Storey cu 16 puncte, Milan Vulin și Simovic au reușit câte 15 puncte.