Formația pregătită de către Cristian Pustai, Gaz Metan Mediaș a întrerupt seria celor 5 înfrângeri consecutive și a terminat la egalitate partida cu Astra Giurgiu, scor 0-0, fiind una dintre cele mai bune evoluții a Gazului Metan în acest campionat.

Gazul lui Pustai a avut o evoluție bună față de ultimele jocuri, iar formația lui Iordănescu nu a impresionat cu nimic. Alb-negri au avut cele mai importante ocazii în minutul 12 prin Fabian Lokaj, Ovidiu Bic sau Cristian Danci în minutul 55, în timp ce Astra a irosit cea mai importantă ocazia prin Patrick Abang în minutul 28.

După acestă remiză albă, Gaz Metan a câștigat cel de-al 5-lea punct și a oprit o serie de 5 infrângeri consecutive în acest campionat. Medieșenii au o singură victorie și două remize în primele 11 etape ale campionatului.

Duminică, 24 septembrie 2017, de la ora 15:00, la Ploiești se va disputa partida dintre Juventus București și Gaz Metan Mediaș. Partida este programată pentru etapa cu numărul 12.