Gruparea de pe malul Târnavei Mari, Gaz Metan Mediaș a jucat joi, 10 mai 2018, pe teren propriu cu AFC Hermannstadt, într-un meci disputat pentru aceederea unui loc în finala Cupei României.

Gaz Metan a pierdut în semifinala Cupei României pe teren propriu cu AFC Hermannstadt, scor 2-3. Sibiul va juca finala Cupei României pe Național Arena cu CS U Craiova.

Tehnicianul Cristian Pustai a început partida cu Greab, Crețu, M. Constantin, Popovici, Cristea, Bușu, Olaru, Chamed, Ely Fernandes și Mario Rondon.

Formația sibiană a început cu Căbuz, Tătar, Stoica, Crișan, Coman, Dîlbea, Boboc, Hergheligiu, Rușu, Blănaru și Petrescu Petrișor.

În fața unui public extraordinar din partea ambelor formații, Gaz Metan Mediaș reușeste să deschidă după doar 7 minute de la începerea partidei prin Sergiu Popovici. Bucuria medieșenilor nu a ținut prea mult, Blănaru reușeste egalarea în minutul 11. Petrescu Petrișor duce echipa în avantaj după o execuție perfectă din afara careului de 16 metri. Minutul 32 le-a aparținut tot formației sibiene marcând un gol din câtiva metri.

În primele minute ale jocului din prima repriză au fost stranse. Însă oaspeții au forțat pentru a mai marca încă odată. Nici formația lui Pustai nu a arătat deloc rău în repriza secundă. În minutul 78 al partidei, Gaz Metan Mediaș reduce din diferența prin David Caiado.