Aproximativ 6.000 de persoane au fost prezente pe Stadionul ”Municipal” din Sibiu, chiar dacă vremea a fost una neplăcută. Formația pregătită de Cristian Pustai a cedat formației sibiene, scor 1-0.

Cristian Pustai a început partida cu Pleșca, Crețu, Constatin, Sîrghi, Popovici, Joao Diogo, Cristea, Romeo, Olaru, Ely Fernandes și Rondon.

Încă din primele minute, alb-negri au jucat în inferioritate numerică. Portughezul Joao Diogo a văzut cartonașul roșu după o intrare întrârziate aspura lui Dîlbea și a fost eliminat direct. În urma protestelor, antrenorul Gazului Metan a fost trimis în tribună de către arbitrul partidei, Sebastian Colțescu.

La finalul primei reprize, Bogdan Rusu deschide scorul cu un șut plasat la colțul lung, în minutul 41. Stadionul ”Municipal” s-a umplut în timpul pauzei, numărul spectatorilor a crescut până la aproximativ 6.000. Ocazii au fost la ambele porți, însă Mediașul lui Pustai nu a reușit egalarea.

Meciul din manșa retur a semifinalei Cupei României se va disputa la începutul lunii mai.