Gaz Metan Mediaș a jucat sâmbătă,19 august,  după-amiază pe teren propriu împotriva celor de la ACS Poli Timișoara, partidă ce sa disputat pentru etapa cu numărul 7 din Liga 1. Medieșenii au cedat scor 0 – 2 în fața proprilor suporteri.

Tehnicianul alb-negrilor, Cristian Pustai a început partida cu Pleșca, Bușu, Perendija, Khubutia, Voicu, Danci, Mitic, Curtean, Tîrcoveanu, Buziuc și Olaru. De cealaltă parte, Ionuț Popa a trimis în teren pe Curileac, Crețu, Melinte, Cînu, Țigănașu, Vașvari, Artean, Munteanu, Bîrnoi, Ciucur și Drăghici.

ACS Poli Timișoara a început în forță prima parte a jocului, deschizând și scorul după doar 18 minute de joc prin Vașvari după o combinație perfectă între Bîrnoi și Alexandru Munteanu. În minutul 25 Gabriel Vașvari reușeste dubla după o execuție excelentă dintr-o lovitură liberă. Medieșenii au avut câteva ocazii mari de a reduce din diferență, însă mingea a ocolit cadrul porți. Mare ocazie a alb-negrilor a venit pe finalul reprizei când Roberto Romeo trimite mingea pe lângă poartă din câtiva metri.

În actul sezun, Gazul Metan a dominat jocul însă fără succes. La doar câteva minute de la realuarea jocului Gabriel Vașvari a văzut cartonașul roșu după cumulul de cartonașe galbene, după o intrare la Tîrcoveanu. Olaru ratează o ocazie foarte mare. Rămas singur cu Curlieac, acesta a ratat preluarea. În minutul 77, Roberto Romeo șutează pe lângă poartă, din afara careului.

În etapa viitoare, Gaz Metan va juca pe terenul celor de la CS Universitatea Craiova, partidă programată pe data de 25 august 2017, de la ora 21:00.