isj sibiu ia măsuri în urma notelor sub 5 obținute de elevii din trei licee la simularea de bacalaureat, iar novac afirmă că se analizează situația.

Trei unități de învățământ din județul Sibiu nu au avut niciun elev care să obțină cel puțin nota 5 la examenul de simulare al Bacalaureatului, fie la proba de matematică, fie la istorie, fie la una dintre probele la alegere. Reprezentanții ISJ Sibiu anunță luarea unor măsuri pentru a crește promovabilitatea.

Unități de învățământ cu rezultate slabe

Trei unități de învățământ din județul Sibiu au înregistrat rezultate îngrijorătoare la simularea Bacalaureatului. Liceul „Timotei Cipariu” din Dumbrăveni și Liceul Tehnologic „Mediensis” din Mediaș nu au avut elevi care să obțină cel puțin nota 5 la proba de matematică, respectiv istorie. De asemenea, Liceul Tehnologic „Nicolae Teclu” din Copșa Mică a raportat că niciun elev nu a obținut note de trecere la probele de biologie, chimie, fizică, geografie, logică, economie, filosofie, psihologie, sociologie și informatică.

Reacții din partea directorilor

Reporterii Ora de Sibiu au încercat să obțină comentarii din partea directorilor celor trei licee, însă aceștia au refuzat să ofere explicații legate de rata scăzută de promovabilitate.

Măsuri pentru îmbunătățirea promovabilității

Inspectorul școlar general, Marius Novac, a confirmat că situația celor trei școli este cunoscută și a anunțat că se vor lua măsuri pentru a remedia această problemă. „Analizăm situația și vom lua măsuri,” a declarat Novac.

Constantin Dincă, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, a detaliat măsurile care urmează a fi implementate. „Profesorii vor trebui să prezinte un plan de activitate remedială, care va include ore de pregătire suplimentare și teme pentru elevi, concentrându-se pe subiectele unde elevii nu au obținut rezultate satisfăcătoare. Este esențial ca profesorii să se axeze pe acele subiecte care au fost rezolvate greșit, pentru ca elevii să poată obține cel puțin nota 5. De asemenea, pentru activitățile de pregătire, se va ține evidența prezenței și se vor întocmi rapoarte lunare privind numărul de elevi participanți și temele abordate,” a explicat Dincă.

Aceste măsuri sunt menite să crească promovabilitatea și să asigure o pregătire suplimentară pentru elevii care nu au obținut rezultate satisfăcătoare la simularea examenului de Bacalaureat.

Citește: Rezultate simulare Bacalaureat Sibiu: În 3 licee niciun elev nu a luat notă de trecere. La Goga și Lazăr, cele mai multe note de 10

Leave a comment

Comentariu