Gaz Metan Mediaș a învins duminică seara, la limită, pe Chindia Târgoviște, într-un meci din etapa cu numărul 22 din Liga 1. Singurul gol a fost în urma unui penalty.

Gaz Metan Mediaș – Chindia Târgoviște 1-0. Ardelenii au început bine și în minutul 5 au solicitat un penalty, după un duel între Pițian și Sarr, neacordat însă de arbitru. Medieșenii au deschis scorul din penalty, transformat în minutul 34 de Ronaldo Deaconu.

Finalul primei reprize a consemnat o situație controversată, Florea (Chindia) fiind sancționat cu galben pentru simularea unui fault în careu, cu toate că reluările TV au arătat că fusese ușor împins din spate. Portarul Răzvan Pleșca a fost cât pe ce să compromită victoria gazdelor, în repriza secundă, după o gafă imensă, în urma căreia a scăpat cu multă șansă de egalare.

A fost prima victorie a lui Mihai Teja la cârma lui Gaz Metan Mediaș, în etapa precedentă, la prima sa apariție pe bancă, reușind o remiză, în deplasare la Hermannstadt.

Gaz Metan face un mic salt până pe locul 8, cu 28 de puncte, egalând pe Chindia Târgoviște care are un golaveraj mai bun.