Echipa fanion a Sibiului a învins marți seară cu 1-0 pe Gaz Metan Mediaș în partida tur din semifinalele Cupei României la fotbal. Medieșenii au jucat 82 de minute în inferioritate. Peste 6.000 de spectatori au asistat la partidă.

FC Hermannstadt a făcut un pas mare spre finala Cupei României. Echipa lui Alex Pelici a profitat de faptul că a evoluat în superioritate numerică din minutul 8 după ce Juao Diogo a fost eliminat direct pentru un fault comis asupra căpitanului Răzvan Dâlbea, în cercul de la centrul terenului. Ulterior, antrenorul Gazului Metan, Cristian Pustai, a fost trimis în tribună de arbitrul de centru, craioveanul Sebastian Colțescu pentru că i s-ar fi adresat centralului cu apelativul ’’bravo meseriașule’’.
VEZI AICI VIDEO & FOTO DE LA MECI ȘI CUM AM TRĂIT PE VIU PARTIDA!
Golul victoriei echipei sibiene a fost marcat de Bogdan Rusu, în minutul 40, acesta trimițând cu latul la colțul lung al porții lui Pleșca.
Medieșenii au fost periculoși pe final de meci, atunci când au avut două mari ocazii de a înscrie. S-a terminat 1-0 spre bucuria celor aproximativ 6.000 de suporteri și FC Hermannstadt are o șansă uriașă de a juca în finala Cupei României.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = ‘https://connect.facebook.net/ro_RO/sdk.js#xfbml=1&version=v2.12’; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Live video. Conferinta de presa dupa Fc Hermannstadt – Gaz Metan Medias. Scor final 1-0. Detalii pe www.oradesibiu.ro

Publicată de Ora de Sibiu pe 17 Aprilie 2018

Meciul retur se va disputa la Mediaș, cel mai probabil pe 9 mai. Data și ora exactă urmează să fie stabilite de organizatorii Cupei României, Federația Română de Fotbal, și posturile TV care au drepturile de televizare.

Până atunci, FC Hermannstadt joacă în campionatul Ligii 2 vineri, 21 aprilie, de la ora 17:00, în deplasare, cu Ripensia Timișoara.