zeci de șoferi depistați cu alcool sau droguri la volan, poliția reținând peste 700 de permise.

Șoferi periculoși sancționați de Poliție

Aproape 700 de șoferi periculoși au rămas pietoni în ultimele 24 de ore, în urma controalelor efectuate de Poliție. Dintre aceștia, 58 conduceau sub influența alcoolului, iar 13 erau drogați. În plus, polițiștii au descoperit 16 persoane care șofau fără permis.

Retragerea certificatelor de înmatriculare

Autoritățile au retras 371 de certificate de înmatriculare pentru vehiculele care prezentau pericol în trafic. Aceste mașini vor putea circula din nou doar după ce problemele tehnice vor fi remediate.

Intervenții ale forțelor de ordine

În aceeași perioadă, forțele de ordine au intervenit la peste 4.200 de evenimente la nivel național: 2.783 pentru menținerea ordinii publice, 1.432 de situații de urgență, inclusiv 136 incendii, 1.154 de misiuni de asistență medicală și 4 misiuni de descarcerare, în urma cărora au fost salvate 4 persoane.

Utilizarea aplicației eDAC

Polițiștii au utilizat intens aplicația eDAC, realizând peste 34.000 de verificări, care au dus la identificarea mai multor persoane căutate sau urmărite, precum și a unor obiecte furate.

Leave a comment

Comentariu