Formația pregătită de către Cristi Pustai a jucat joi, 24 mai 2018, de la ora 18:30 pe teren propriu împotriva celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

După o repriză cu multe ocazii în favoarea gazdelor, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Gaz Metan a început partidă cu Răzvan Pleșca, Valentin Crețu, Cristian Sîrghi, Marius Constantin, Sorin Bușu, Iulian Cristea, Diogo Rosado, David Caiado, Nasser Chamed, Darius Olaru și Mario Rondon.

Alb-negri deschis scorul rapid, după doar cinci minute de joc, Iulian Cristea trimitea mingea în poartă după o centrare perfectă venită de la Chamad. După 20 de minute, echipa oaspete reuşeşte egalarea prin Istvan Fulop. Scorul la pauză a rămas neschimbat, scor 1-1.

Repriza secundă, medieșenii au avut ocazii notabile la poarta lui Roland Niczuly, însă fără nici o modificare pe tabelă. Medieșenii au forţat în a doua repriză, căutând să marcheze golul doi, însă fără succes. Buziuc șutează spre poarta oaspeților, însă mingea nu prinde spațiul porții. O altă ocazie importantă ocazie a Gauzui a fost în minutul 90+3, Rondon trimite mingea puțin pe lângă poartă din câțiva metri.

Etapa viitoare, alb-negri vor juca tot la Mediaș. Luni, 28 mai 2018, de la ora 18:00, Gaz Metan primește vizita celor de la Juventus București.