Ora de Mediaș
Știri în direct

4.931 de noi cazuri înregistrate in ultimele 24 de ore in România

Până astăzi, 16 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 365.212 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 246.633 de pacienți au fost declarați vindecați.În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.931 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba7882766,01
2.Arad87272515,68
3.Argeș100411973,68
4.Bacău106761162,54
5.Bihor109512575,77
6.Bistrița-Năsăud4542444,42
7.Botoșani4783732,72
8.Brașov145061226,21
9.Brăila4472632,66
10.Buzău5369632,4
11.Caraș-Severin3784372,91
12.Călărași2966832,63
13.Cluj158481057,37
14.Constanța109713625,2
15.Covasna3289373,36
16.Dâmbovița90761443,43
17.Dolj9859993,94
18.Galați79711112,08
19.Giurgiu2873452,22
20.Gorj3784341,95
21.Harghita4047142,28
22.Hunedoara6624813,18
23.Ialomița3356663,06
24.Iași151971473,14
25.Ilfov105722726,83
26.Maramureș69342583,87
27.Mehedinți3036712,64
28.Mureș92151424,98
29.Neamț80391042,56
30.Olt5661912,11
31.Prahova150262724,33
32.Satu Mare3876434,48
33.Sălaj466265,9
34.Sibiu105802208,83
35.Suceava11382302,16
36.Teleorman4414382,8
37.Timiș151502446,85
38.Tulcea25122732,38
39.Vaslui6373462,06
40.Vâlcea6781623,1
41.Vrancea4495631,81
42.Mun. București509869995,6
43.Cazuri noi nealocate pe județe3924*-930 
 TOTAL365.2124.931 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Nu mai esti conectat la internet