Administrația Națională de Meteorologie a emis marți, 16 iunie 2026, o avertizare cod galben pentru 13 județe din nordul și centrul țării, valabilă de miercuri, 17 iunie, ora 12:00, până joi, 18 iunie, ora 2:00. Județele vizate sunt Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Cluj, Alba, Mureș, Bistrița-Năsăud, Harghita, Suceava, Neamț, Botoșani și Iași.
Meteorologii anunță perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, caracterizate prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului cu rafale între 50 și 70 km/h, vijelii izolate și grindină de mici și medii dimensiuni. Cantitățile de apă pot ajunge în intervale scurte de timp, între 1 și 3 ore, sau prin acumulare, la 15-20 l/mp, iar izolat se pot depăși 30 l/mp.
Aceste fenomene meteo pot provoca dificultăți în trafic și pot afecta desfășurarea activităților în aer liber. Manifestări de instabilitate atmosferică sunt posibile și pe arii restrânse în regiunile nordice în după-amiaza zilei de marți, 16 iunie.
Pentru județul Sibiu, avertizările similare au fost emise recent, semnalând ploi torențiale, vijelii și grindină. Meteorologii atrag atenția că astfel de episoade de vreme severă au devenit tot mai frecvente în această perioadă, după cum s-a observat și în alte avertizări recente pentru mai multe județe din țară.
