Gaz Metan Mediaș a jucat joi după-amiază pe teren propriu împotriva celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, partidă ce s-a disputat pentru etapa cu numărul 5 din cadrul Ligii întâi. Alb-negri s-au impus în fața a aproximativ 300 de suporteri cu scorul de 2-1.

Tehnicianul Gazului Metan a început partida cu Greab, Voicu, Khubutia, Perenija, Popovici, Danci, Bic, Manole, Olaru, Curtean și Golubovic. De cealaltă parte, Sepsi OSK începe partida cu Niczuly, Răduțoiu, Ursu, Oros, Grecu, Ghinga, Thiaw, Papsys, Herea, Petre și Hadnagy.

Gaz Metan Mediaș a început cu dreptul prima repriză a meciului, au fost ocazii pentru ambele echipe, însă alb-negri au reușit să deschidă scorul în minutul 30 prin Alexandru Curtean. Pe finalul primei reprize, Alexandru Manole a reușit să mărească avantajul marcând în minutul 45 pentru 2-0.

În repriza secundă jocul s-a mai echilibrat. Oaspeții au încercat să reducă din diferență, au dominat primele 10 minute ale jocului de la revenirea de la vestiare, însă scorul a rămas neschimbat. Medieșenii au încercat să macheze din nou, în minutul 75 Răzvan Trif a șutat din câțiva metri, însă în plasa laterală. În prelungirile meciului, Attila Hadnagy reduce din diferență, iar scorul final este de 2-1.

Etapa viitoare, Gaz Metan va juca pe terenul celor de la FC Voluntari, partidă programată luni, 14 august 2017, de la ora 18:30. Partida dintre cele două formații se va disputa pe Stadionul Ilie Oana din Ploiești.