târnava: un saivan de 400 de metri pătrați a ars în totalitate. doi porci au murit

Ora de Sibiu transmite că pompierii au intervenit în noaptea de vineri spre sâmbătă, în jurul orei 03:30, pe strada Văii din localitatea Târnava, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un saivan.

La intervenție au fost trimise două autospeciale de stingere și un echipaj SMURD din cadrul Detașamentului Mediaș.

„La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta generalizat la saivan, acesta având o suprafață de aproximativ 400 de metri pătrați. După stingerea incendiului, construcția de aproape 400 de metri pătrați a ars în totalitate”, a transmis ISU Sibiu.

În urma incendiului, saivanul a fost distrus în totalitate. Doi porci și un cal au fost salvați, însă alți doi porci au murit.

Cauza probabilă a incendiului este utilizarea intenționată a unei surse de aprindere pentru generarea incendiului.

Lasă un comentariu

Comentariu