mărturii din doha și dubai: sibienii irene și denisa despre situații rare și exagerări ale oamenilor

Mai mulți sibieni sunt momentan în Dubai sau în Qatar și au observat atacurile iraniene recente. Aceștia afirmă că situația este sub control, primind recomandări de a evita ieșirile neesențiale.

Între timp, Orientul Mijlociu continuă să fie marcat de tensiuni considerabile, în urma atacurilor iraniene ca reacție la acțiunile militare ale SUA și Israelului, care au vizat baze americane. Războiul, aflat acum în a treia zi de la eliminarea liderului suprem iranian, Ali Khamenei, a generat și manifestații pro-Iran în diverse țări, inclusiv Pakistan și Irak. Aceste conflicte afectează și zona Emiratelor Arabe Unite, unde zborurile sunt anulate, iar planurile turiștilor sunt perturbate.

Am discutat cu două sibience: Irene Dăncăneț, care locuiește în Doha și lucrează la Hamad International Airport, și Denisa, stabilită în Dubai. Irene a subliniat că trebuie înțeleasă corect situația din Qatar, insistând că nu există atacuri directe asupra populației civile. „Este un context militar, dar măsurile de siguranță sunt stricte”, a adăugat ea.

De asemenea, Irene a asigurat că persoanele afectate de restricțiile aeriene nu sunt blocate în aeroporturi, ci beneficiază de sprijin logistic și cazare. Limitările spațiului aerian sunt măsuri standard în astfel de circumstanțe, iar redeschiderea va fi decisă pe baza evaluărilor în timp real.

Denisa a menționat că în Dubai, atmosfera este liniștită și sub control. „Nu este un atac împotriva noastră, iar multe informații din mass-media sunt exagerate”, a afirmat ea, subliniind că zborurile reîncep treptat.

Ambele femei au accentuat importanța informării din surse oficiale și necesitatea de a evita panică inutilă în fața situațiilor tensionate.

Lasă un comentariu

Comentariu