Președintele Nicușor Dan: Măsurile de Austeritate Sunt Provizorii
Președintele României, Nicușor Dan, a transmis luni că măsurile de austeritate sunt temporare și a reafirmat angajamentul guvernului de a nu crește TVA-ul. Administrația Prezidențială va reduce bugetul cu 20%.
România și Potențialul său Economic
Într-o conferință de presă, Nicușor Dan a subliniat că măsurile de austeritate reprezintă o „chestiune provizorie”. El și-a exprimat optimismul față de potențialul economic al țării, menționând că, până la sfârșitul anului 2026, România ar putea intra în OCDE, ceea ce ar atrage investitori străini.
Angajamente Pentru Investitori și Piețele Financiare
Dan a oferit asigurări investitorilor și piețelor financiare cu privire la seriozitatea guvernului în implementarea reformelor necesare pentru redresarea situației financiare a României.
Reducerea Bugetului Prezidențial
Președintele a specificat că, la rectificarea bugetară din 2025, Administrația Prezidențială va propune o diminuare a bugetului său cu 20%, ca parte a unui efort colectiv de redresare economică.
TVA-ul Rămâne Nemodificat
Nicușor Dan a explicat presiunea piețelor financiare pentru măsuri rapide și a reiterat că guvernul a promis să nu crească TVA-ul. O reevaluare va avea loc la începutul lunii octombrie, înaintea evaluării Comisiei din 15 octombrie, pentru a stabili dacă măsurile actuale sunt suficiente.
Președintele a subliniat că un set de măsuri discutate cu Comisia Europeană și agențiile de rating ar putea evita majorarea TVA-ului, subliniind necesitatea unor soluții viabile care să nu afecteze populația.
