percheziții la sibiu într-un caz legat de criptomonede: un investitor a suferit o pierdere de peste 125.000 de lei

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din Sibiu au desfășurat în data de 10 iunie 2026, trei percheziții domiciliare în cadrul operațiunii „JUPITER”, coordonată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Acțiunea este legată de un dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, în care se investighează posibile fapte de evaziune fiscală, înșelăciune și fals informatic.

Conform anchetatorilor, un reprezentant al unei societăți comerciale din municipiul Sibiu este suspectat că a convins o persoană să investească circa 125.700 de lei în criptomonede, în cinci tranșe, promițând câștiguri. Cu toate acestea, investiția nu a generat niciun profit, iar polițiștii bănuiesc că veniturile obținute nu au fost raportate oficial.

În urma perchezițiilor, au fost confiscate bunuri, documente și sisteme informatice relevante pentru continuarea cercetărilor, având ca scop completarea probatoriului și lămurirea situației de fapt. Acțiunea se încadrează într-un context național mai amplu, numit „Jupiter 5”, care vizează combaterea infracțiunilor economice și fraudelor de mari dimensiuni.

Persoanele investigate beneficiază de toate drepturile și garanțiile procesuale stipulate de Codul de Procedură Penală, inclusiv de prezumția de nevinovăție.

Lasă un comentariu

Comentariu