sree murugan, indianul din kerala care a descoperit frumusețile munților făgăraș și viața printre sibieni

Sree T. Murugan, un tânăr din Kerala, India, a ajuns în județul Sibiu acum cinci ani, o odisee marcată de descoperiri și integrare. Prin programul Anii Drumeției, Sree a găsit în natură calea de a se conecta cu comunitatea locală, explorând peisajele montane și asumându-și un rol activ în industrie.

Originar dintr-o regiune montană, Sree a fost poftit de atracția naturii încă din copilărie. Cu toate acestea, până nu demult, drumețiile în zona sa natală erau limitate de lipsa potecilor. După liceu, Sree a devenit operator CNC, având experiență în India și Oman, meserie pe care o continuă cu aceeași pasiune la Sibiu.

Această nouă viață în România a fost și o oportunitate de a experimenta iarna pentru prima dată. „Am văzut zăpadă la Cluj-Napoca în 2019, un moment memorabil pentru mine,” mărturisește el. În ciuda provocărilor întâmpinate, cum ar fi dificultățile în închirierea unui apartament, Sree își apreciază căldura comunității care, odată ce ajung să-l cunoască, devine prietenoasă și primitoare.

Sree își dedică timpul liber alergând pe traseele din județ, având în vedere că preferata sa este creasta Făgărașilor. „Peisajele sunt superbe, iar natura aici oferă o liniște aparte,” povestește el, subliniind cât de mult drumețiile l-au ajutat să se adapteze la viața din Sibiu.

Participând la competiții, precum „Urme pe Play”, Sree a demonstrat o rezistență remarcabilă, alergând 54 de kilometri în 9 ore. Aceasta a devenit o modalitate de a-și descoperi abilitățile, iar natura l-a învățat să își depășească limitele.

În ciuda distanței mari față de familia sa, Sree menține legătura strânsă cu ei și plănuiește să călătorească în India pentru nunta fratelui său. Vorbind fluent română, Sree se simte acasă în Sibiu, apreciază tradițiile locale și le îmbrățișează.

Cu visul de a deveni cetățean român, Sree plănuiește să susțină examenul de cetățenie în 2027. „Mulți oameni spun că în viața anterioară am fost român, datorită afinității mele pentru această țară,” concluzionează el, reflectând la legătura profundă care s-a format între el și România.

Lasă un comentariu

Comentariu