A doua ediție a proiectului „Reconstituirea Breslelor” a debutat la Mediaș, oferind copiilor oportunitatea de a participa la ateliere dedicate patrimoniului cultural al Transilvaniei. Prima sesiune a avut loc pe 27 iunie 2026, în incinta Bisericii Evanghelice Sfânta Margareta din Mediaș, unde cei mici au fost implicați în activități inspirate de tradițiile vechilor bresle și au aflat povești despre meșteșugarii care au contribuit la dezvoltarea orașelor medievale.
Evenimentul s-a încheiat cu un spectacol de foc susținut de trupa Soul of Flames, care a reunit numeroși copii, părinți și turiști, creând un spațiu de întâlnire între patrimoniul istoric și arta contemporană.
Prima ediție a proiectului a implicat peste 100 de copii din Mediaș, Agnita, Sibiu și localitățile învecinate, prin organizarea a cinci ateliere de meșteșuguri tradiționale, zece podcasturi culturale, vizite educaționale și un concurs dedicat patrimoniului local. În cadrul acestor activități, au fost realizate peste 300 de obiecte inspirate din meșteșugurile tradiționale și au fost editate 270 de broșuri foto-documentare, toate promovate intens în mediul online și în mass-media.
„Prima ediție ne-a demonstrat că patrimoniul devine viu atunci când copiii îl descoperă prin experiențe directe, prin întâlnirea cu meșterii și prin poveștile locurilor. Ediția a II-a înseamnă continuitate, dar și deschiderea către noi comunități, noi meșteri și noi moduri de a-i apropia pe copii de valorile culturale ale Transilvaniei”, a declarat Antonela Sofia Barbu, manager de proiect.
Următoarele activități sunt programate pentru prima săptămână a lunii august la Centrul de Documentare și Informare Gaze Naturale din Mediaș, pe 14 august 2026 la Biserica Evanghelică C.A. din Agnita și pe 15 august 2026 la Biserica Fortificată Biertan, monument UNESCO și fost sediu al Episcopiei Evanghelice a Transilvaniei.
Ediția a doua aduce noutăți importante, printre care ateliere de scriere creativă, heraldică și sigilii, întâlniri cu noi meșteri și înregistrarea unor podcasturi dedicate patrimoniului local. Meșteri și păstrători ai tradițiilor din Biertan și Richiș vor împărtăși copiilor tehnici și obiceiuri transmise din generație în generație. Mulți dintre copiii participanți anul trecut revin și în această ediție, iar interesul părinților și al partenerilor locali a crescut, a precizat Daniela Lupu, asistent manager și reprezentant al Asociației Ordinul Cavalerilor de Mediaș.
Înscrierile pentru ateliere încep pe 5 iulie 2026 și se pot face prin trimiterea unei solicitări la adresa de e-mail [email protected]. Pot participa copiii cu vârste între 9 și 14 ani, în limita locurilor disponibile, iar participarea este gratuită.
Proiectul „Reconstituirea Breslelor” urmărește să transforme patrimoniul cultural într-o experiență vie pentru copii, prin joacă, descoperire și dialog cu oamenii și locurile care păstrează memoria comunităților transilvănene. Informații suplimentare despre activități și edițiile anterioare sunt disponibile în articolele publicate anterior pe aceeași temă.
