Foto Arhivă

[ad_1]

Echipa lui Alex Pelici a scris o nouă filă frumoasă în istoria fotbalului sibian. FC Hermannstadt s-a impus categoric în optimile Cupei României, învingând pe Juventus București la capătul unui meci superb.

Pe o vreme cu vânt puternic, aproximativ 4.000 de oameni au venit joi după amiază să încurajeze și să fie alături de FC Hermannstadt, la participarea în premieră în optimile Cupei României.
Sibiul a dominat autoritar partida, iar marile ocazii nu au întârziat să apară. Sabin Lupu, Tătar, Rusu și Cîrstean au ’’hăituit’’ la propriu poarta bucureștenilor de la Juventus, dar Relu Stoian a fost de fiecare dată salvator.
Și repriza secundă a început tot sub dominarea echipei lui Alexandru Pelici. Golul a venit la 15 minute de la reluare, atunci când Ovidiu Morariu a reluat nefericit cu capul în propria poartă, spre bucuria miilor de suporteri sibieni prezenți în tribune.Cinci minute mai târziu, în minutul 65, Tătar a evitat elegant un adversar și a șutat superb la colțul lung, ridicând scorul la 2-0 pentru FC Hermannstadt.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = ‘https://connect.facebook.net/en_GB/sdk.js#xfbml=1&version=v2.11’; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Aspecte live – Fc Hermannstadt elimina pe Juventus București în optimile Cupei României. Scor final 2-0. Detalii pe www.oradesibiu.ro

Posted by Ora de Sibiu on Thursday, 30 November 2017

Aspecte live – Fc Hermannstadt vs. Juventus București în optimile Cupei României. Detalii pe www.oradesibiu.ro

Oaspeții au dat semne de revenire în minutul 70, atunci când au fost aproape de gol, un fundaș sibian respingând în ultima clipă de pe linia porții. Până la final nu s-a mai schimbat nimic, iar Sibiul se califică în premieră în sferturile de finală, acolo unde poate pica cu adversari mult mai puternici, precum CSU Craiova, Dinamo București, FC Botoșani, Poli Iași sau Gaz Metan Mediaș.