Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o avertizare cod galben de inundații pentru 19 județe din România, valabilă pentru următoarele 36 de ore. Alerta este generată de prognoza meteo, care preconizează ploi abundente în diverse regiuni ale țării, potrivit Mediafax.
Primul interval de atenționare va începe marți, la ora 12.00, și se va încheia miercuri, la ora 9.00, fiind vizate județele Cluj, Bihor, Arad, Hunedoara, Caraș-Severin și Timiș. Un alt cod galben va fi activ marți, de la ora 21.00, până miercuri, ora 24.00, afectând râuri din Argeș, Dâmbovița, Giurgiu, Ilfov, Prahova, Ialomița, Brașov, Covasna, Buzău, Vrancea, Galați, Tulcea și Constanța.
Hidrologii atrag atenția asupra riscurilor de scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, precum și de viituri rapide pe râurile mici. Aceste fenomene pot conduce la inundații locale și creșteri semnificative ale debitelor și nivelurilor apelor, cu riscuri de depășire a cotelor de atenție în bazinele hidrografice Crișul Repede, Crișul Negru, Crișul Alb, Timiș, Bârzava, Caraș, Nera, Dâmbovița, Ialomița, Siret, Prut și râurile din Dobrogea.
